Αγαπητοί γονείς,

Στο πλαίσιο του σχολικού προγράμματος «Ανακύκλωση και Οικονομία» το 3ο Δημοτικό Σχολείο Λαγκαδά οργανώνει «Παζάρι Μεταχειρισμένων Αντικειμένων και Ρούχων» στην αίθουσα Πολλαπλών Χρήσεων του σχολείου μας τις ημέρες Πέμπτη 29/3/2012, Πέμπτη 5/4/2012 και Παρασκευή 6/4/2012 και ώρες 10:30 π.μ. – 13:30 μ.μ..

Σκοπός του παζαριού είναι η ευαισθητοποίηση των μαθητών σε θέματα ανακύκλωσης (reduce – reuse – recycle) και οικονομίας, καθώς τα αντικείμενα που κάποιος δε χρειάζεται πια μπορεί να αποδειχθούν «θησαυρός» για κάποιον άλλο. Το παζάρι θα έχει έντονα πασχαλινό και φιλανθρωπικό χαρακτήρα. Τα έσοδα θα διατεθούν σε φιλανθρωπίες και εργασίες φροντίδας του σχολείου.

Ωστόσο, για να πετύχει η προσπάθεια αυτή του σχολείου, χρειαζόμαστε τη συμπαράσταση και τη βοήθειά σας. Σας ζητούμε να παραχωρήσετε όσα αντικείμενα και ρουχισμό δε χρειάζεστε πια και είναι σε καλή κατάσταση, προκειμένου να διατεθούν προς πώληση στο παζάρι που διοργανώνουμε. Είδη παζαριού: Ρουχισμός-υπόδυση (κάθε είδους και μεγέθους), Αξεσουάρ (κασκόλ, γάντια, μαντήλες, καπέλα κ.α.), Παιχνίδια, Βιβλία, Αντικείμενα σπιτιού, Διακοσμητικά, Πασχαλινές κατασκευές (λαμπάδες, διακοσμητικά κ.α.), Πασχαλινά εδέσματα (τσουρέκια, αυγά κ.α.)

Σας ευχαριστούμε εκ των προτέρων για τη βοήθειά σας.

Τα παιδιά σας